Ortopedia i Traumatologia narządów ruchu, Neurochirurgia

Czynniki wzrostu w ortopedii są wykorzystywane od niedawna, głównie u pacjentów z entezopatiami (Łokieć tenisisty, Łokieć golfisty, Entezopatia rozcięgna podeszwowego, Kolano skoczka).
Z powodzeniem są stosowane również w przypadkach urazów mięśni i ścięgien, zaburzeniach zrostu kostnego oraz wspomagająco przy uszkodzeniach chrząstki stawowej czy rekonstrukcji więzadeł krzyżowych kolana.
Autogenne Czynniki Wzrostu 13 są to substancje białkowe znajdujące się w płytkach krwi, odpowiedzialne za stymulowanie procesów naprawczych organizmu, umożliwiające szybszą i bardziej skuteczną regenerację uszkodzonych tkanek.

Jak się je pozyskuje? Czynnik wzrostu jest preparatem autogennym tzn. pozyskiwanym z krwi własnej pacjenta, dlatego jest on bezpieczny i nie niesie ze sobą ryzyka wywołania zakażeń lub powikłań związanych z przetaczaniem krwi innych ludzi. W celu pozyskania osocza bogato płytkowego pobiera się od pacjenta ok 10ml krwi, a następnie (przy użyciu specjalnego jednorazowego zestawu) poddaje się pobraną krew procesowi sekwencyjnego wirowania w wyniku którego otrzymuje się ok 3 ml odpowiednio zagęszczonego i przygotowanego preparatu osocza bogato płytkowego (stężenie płytek jest kilkukrotnie wyższe niż fizjologicznie).Tak przygotowany preparat jest gotowy do podania.

Lek. med. Mariusz Zawal
Specjalista Ortopeda Traumatolog