OPERACJA USUNIĘCIA ŻYLAKÓW KOŃCZYN DOLNYCH

OPERACJA USUNIĘCIA ŻYLAKÓW KOŃCZYN DOLNYCH

Chirurg, przeprowadzający operację usunięcia żylaków kończyny dolnej, musi usunąć zmienione chorobowo główne żyły – odpiszczelową lub odstrzałkową. Pacjentowi wykonuje się dwa nacięcia, pierwsze w pachwinie (jeśli usuwana jest niewydolna żyła odpiszczelowa) lub pod kolanem (jeśli niewydolna jest żyła odstrzałkowa), a drugie w okolicach kostki. Przez pierwsze nacięcie lekarz wprowadza do żyły sondę (fachowo nazywaną stripperem) przypominającą swoim kształtem nitkę lub cieniutki kabel, którą następnie przesuwa w kierunku kostki. W następnym kroku lekarz przymocowuje stripper do niewydolnej żyły i usuwa ją w całości. Po usunięciu głównej żyły lekarz podwiązuje jej mniejsze obwodnice. Choć brzmi to dość brutalnie, to wbrew pozorom stripping jest zabiegiem z reguły bezbolesnym. Zabieg trwa około godziny.

Rodzaj znieczulenia przy operacji usunięcia żylaków kończyn dolnych

Operację usunięcia żylaków kończyny dolnej wykonuje się w znieczuleniu podpajęczynówkowym.

Korzyści operacji usunięcia żylaków kończyn dolnych:

• Pozostają niewielkie blizny po zabiegu
• Po operacji Pacjent szybko powraca do aktywności (szybka rekonwalescencja)
• Pacjent wraca do domu następnego dnia po operacji
• Niskie ryzyko niepowodzenia i nawrotu żylaków

Wskazania do operacji usunięcia żylaków kończyn dolnych

Wskazaniem do przeprowadzenia operacji usunięcia żylaków kończyny dolnej jest niewydolność zastawek żylnych i naczyń przeszywających potwierdzone przez badanie dopplerowskie (USG dopplerowskie).

Przed operacją usunięcia żylaków kończyn dolnych

Przed podjęciem decyzji o wykonaniu operacji usunięcia żylaków zleca się zazwyczaj badanie USG- Doppler. W rezultacie badanie to umożliwia precyzyjny ogląd żył ze względu na ich możliwe uszkodzenia i jest nieobciążające dla chorego. Badania te pozwalają na całościowa ocenę żył, diagnostykę patologii i podjęcie prawidłowej decyzji odnośnie strategii postępowania terapeutycznego. Do samej operacji usunięcia żylaków kończyny dolnej należy dobrze się przygotować. Operowana kończyna zostanie w dniu zabiegu pozbawiona owłosienia ( na oddziale).

Po pierwsze, dzień przed zabiegiem i w dniu zabiegu nie należy stosować na skórę nóg żadnych kremów i maści. Po drugie, na zabieg najlepiej przyjść w luźnym i wygodnym obuwiu ze względu na opatrunek. Opatrunek zazwyczaj zaczyna się w okolicach palców stóp i zajmuje przestrzeń całej goleni i uda . Przed zabiegiem należy, także zrezygnować ze stosowania leków zawierających salicylany (polopiryna, aspiryna, acard etc.), ponieważ wzmacniają one powstawanie krwiaków. W dniu zabiegu do godz. 7.00 można zjeść 1 kromeczkę chleba i popić filiżanką herbata ( NIE KAWA), przyjąć leki inne inż podane wyżej.

Czas i przebieg rekonwalescencji

Po operacji usunięcia żylaków kończyny dolnej na nogach powstają krwiaki, które wchłaniają się w ciągu kilku tygodni. Aby przyspieszyć proces samoistnego znikania krwiaków, często stosuje się maści lub kremy z heparyną. Ból po operacji jest umiarkowany, najbardziej nasila się około 4 dnia po zabiegu. Zastosowanie ibuprofenu lub innych leków przeciwbólowych w zupełności wystarcza, aby się go pozbyć. Powrót do pracy jest możliwy po około 2-4 tygodniach po zabiegu. Na ten okres pacjent otrzymuje zalecenia zwolnienia od pracy.

Efekty operacji usunięcia żylaków kończyn dolnych

Operacji usunięcia żylaków kończyny dolnej daje świetny efekt kosmetyczny i przynosi ulgę, związaną z ustąpieniem wszelkich dolegliwości, wynikającymi z obecności żylaków (ból, uczucie ciężkości nóg, mrowienie, drętwienie nóg itp.).

Zalecenia po operacji

Co ważne.W celu uzyskania lepszego efektu kosmetycznego i uniknięcia nawrotu żylaków, po operacji usunięcia żylaków kończyny dolnej zaleca się noszenie w ciągu dnia przez 4-6 tygodni od wykonania zabiegu pończoch uciskowych.

Jak uniknąć powikłań

Rany po operacji usunięcia żylaków kończyny dolnej należy utrzymywać w czystości i odkażać raz dziennie z użyciem środków antyseptycznych (woda utleniona, octenisept). Należy także codziennie zmieniać opatrunki i przebandażowywać nogę CODOBANEM – bandaż szer. 15 cm – 2 szt, który należy zakupić przed zabiegiem w Aptece.

Przeciwwskazania do operacji usunięcia żylaków kończyn dolnych

Operacja żylaków kończyny dolnej jest przeciwwskazana u pacjentów z niedokrwieniem kończyny, niedrożnością żył głębokich uda i skazą krwotoczną. Kobiety w ciąży powinny być operowane dopiero po rozwiązaniu. Operację można rozważyć u osób z nawracającą zakrzepicą żylaków, z powikłaniami choroby żylnej lub z nasilonymi dolegliwościami. Ze względu na ryzyko powikłań, zabieg nie jest wykonywany u osób z otyłością (BMI>30) lub z owrzodzeniami i ranami skóry.

Możliwe powikłania

Najnowsze badania dotyczące powikłań po operacji usunięcia żylaków kończyny wskazują, że powikłania inne niż krwiaki występują zaledwie u 0,04 proc. (inaczej mówiąc: u 1 na 2500 osób) leczonych tą metodą. Należą do nich:

• miejscowe zakażenie (najczęściej w okolicach pachwiny),
• powikłania limfatyczne (wyciek treści chłonnej w pachwinie lub obrzęk limfatyczny; rzadko spotykane),
• powikłania neurologiczne (brak lub osłabienie czucia skórnego nad kostką przyśrodkową, pieczenie, swędzenie, drętwienie lub nerwobóle; zazwyczaj ustępują samoistnie w ciągu kilku miesięcy po zabiegu, czasami pomocna jest fizykoterapia).

Polecane zabiegi dodatkowe

Miniflebectomia Operację usunięcia żylaków kończyny dolnej można rozszerzyć o miniflebektomię (usuwanie zmienionych chorobowo żył przy pomocy specjalnych haczyków przez jedno- lub dwumilimetrowe mikronacięcia) oraz podwiązanie niewydolnych perforatorów żylnych.​

Skleroterapia (ostrzykiwanie) to metoda leczenia bardzo drobnych żylaków i śródskórnych pajączków naczyniowych (teleangiektazje, venulektazje). Polega ona na wprowadzaniu do światła naczynia specjalnych preparatów, które powodują obkurczenie się ściany naczynia i miejscowy, kontrolowany stan zapalny. Prowadzi on jego zamknięcia i zwłóknienia. Naczynie przestaje być widoczne. Zmienione chorobowo miejsca nakłuwa się od kilku do kilkunastu razy. Lekarstwo wprowadzane jest w postaci roztworu lub piany.

Pierwszy sposób stosuje się przy drobnych żylakach i pajączkach, natomiast piana jest lepszym rozwiązaniem w przypadku większych naczyń krwionośnych. Zabieg przeprowadzany jest w trybie ambulatoryjnym przy użyciu bardzo cienkich igieł, co powoduje, że jest niemal bezbolesny. Nie wymaga również znieczulenia, trwa krócej niż tradycyjna operacja oraz nie uszkadza tkanek. Okres po zabiegu nie powoduje wyłączenia z normalnego funkcjonowania. Konieczne jest jedynie noszenie pończochy uciskowej przez okres około tygodnia. Bezpośrednio po skleroterapii należy przez pół godziny intensywnie spacerować, aby zastosowane środki farmakologiczne nie przeniknęły do głównego układu. Uzyskanie satysfakcjonującego rezultatu wymaga niekiedy powtórzenia zabiegu.

W niektórych przypadkach wykonuje się do 5 sesji zabiegowych, aby uzyskać pożądane efekty lecznicze.

Zalety skleroterapii:
• zabieg trwa od 30 do 60 minut
• powrót do pracy jest możliwy następnego dnia po zabiegu
• zabieg minimalnie inwazyjny (nakłucie skóry najcieńszą igłą)
• nie wymaga znieczulenia
• możliwość wielokrotnego powtarznia zabiegu