SZPITAL AVIMED

Ośrodek Flebologii Małoinwazyjnej


Wykonywane zabiegi:

Kompresjoterapia

Kompresjoterapia jest jedną z najstarszych metod małoinwazyjnego leczenia chorób żył. Jest uznaną metodą profilaktyki i leczenia przewlekłej niewydolności żylnej, obrzęków limfatycznych, zakrzepicy żylnej oraz zatorowości płucnej.

Polega na wytworzeniu zewnętrznego ucisku, który przenosi się na naczynia krwionośne i tkanki. W tym celu stosuje się specjalne bandaże lub wyroby uciskowe (rajstopy, pończochy i podkolanówki uciskowe).

Dzięki kompresjoterapii nie dochodzi do zastoju krwi w żyłach, a w okolicznych tkankach nie gromadzi się chłonka. Usprawnienie odpływu krwi żylnej i chłonki zmniejsza obrzęki i następstwa zastoju żylnego.

Kompresjoterapia jest wskazana we wszystkich stadiach niewydolności żylnej, ponieważ nie tylko zmniejsza dolegliwości ale również korzystnie wpływa na zahamowanie postępu choroby. W zaawansowanych postaciach przewlekłej niewydolności żylnej kompresjoterapia stanowi bardzo ważne uzupełnienie innych metod leczniczych.

Kompresjoterapia jest zalecana również osobom bez objawów klinicznych. Szczególnie dotyczy to długotrwałej pracy w pozycji stojącej lub siedzącej oraz długich podróży.

Przeciwwskazaniem do stosowania kompresjoterapii są zaawansowane zaburzenia krążenia tętniczego oraz zapalenia skóry i tkanki podskórnej w ostrej fazie.

Kompresjoterapia jest skuteczna tylko wtedy, gdy wywołuje odpowiedni ucisk. W zależności od nasilenia choroby stosuje się ucisk od 10mm Hg do 50mm Hg. Istotnym czynnikiem jest stopniowanie ucisku czyli zastosowanie najsilniejszego ucisku w okolicy kostki i jego zmniejszanie stopniowo w kierunku pachwiny.

Aby wyroby uciskowe spełniały swoją funkcję, niezbędne jest ich prawidłowe dobranie na podstawie pomiarów obwodów i długości kończyn. Dzięki doradztwu doświadczonego personelu pacjent ma możliwość wyboru optymalnego rodzaju materiału wyrobu uciskowego i profesjonalnego nadzoru przebiegu stosowania kompresjoterapii.

Skleroterapia

Skleroterapia to metoda leczenia niewydolności żylnej poprzez podawanie leków w drodze iniekcji do niewydolnych, rozszerzonych naczyń. Pod wpływem leku dochodzi do uszkodzenia błony wewnętrznej naczynia żylnego, co powoduje zwłóknienie i wyłączenie go z układu żylnego. Na skutek zwłóknienia pajączek naczyniowy lub żylak staje się po pewnym czasie zupełnie niewidoczny. Skleroterapię często w połączeniu z innymi technikami, np. z obliteracją laserową, radioablacją lub miniflebektomią. Takie postępowanie pozwala osiągnąć lepsze efekty lecznicze i kosmetyczne. Zwykle potrzeba kilku (2-5) sesji zabiegowych, aby osiągnąć pożądany efekt leczniczy.

Podczas zabiegu wykonuje się od kilku do kilkunastu wkłuć cienką igłą. Środki farmakologiczne stosowane w skleroterapii mogą być podawane w postaci roztworu lub też piany.

Echoskleroterapia piankowa

Skleroterapia pianką pod kontrolą USG (echoskleroterapia piankowa -Echo-Sclero-Phoam therapy ECSP) jest bardzo popularną metodą leczenia. Jest bezpieczniejsza w porównaniu z tradycyjną skleroterapią, ponieważ wykonujący zabieg lekarz ma możliwość kontroli przepływu pianki wewnątrz żył.

Echoskleroterapia stanowi cenne uzupełnienie innych małoinwazyjnych metod leczenia niewydolności żylnej (ablacja laserowa lub radioablacja). Eliminuje to konieczność stosowania flebektomii czyli operacyjnego usuwania żylaków. Czas zabiegu to ok. 10-30 minut, przy czym samo podanie leku trwa kilkanaście sekund i jest bezbolesne. Wykonuje się zwykle kilka wstrzyknięć w odstępach tygodniowych.

Najnowszą techniką jest wykonywanie echoskleroterapii wspomaganej tumescencją. Stosujemy ją dla zamknięcia niewydolnych pni żylnych i wiąże się z podawniem płynu tumescencyjnego pod kontrolą USG w bezpośrednią okolicę operowanej żyły, co wywołuje obkurczenie się żyły. Zastosowanie tej techniki pozwoliło poprzez zmniejszenie dawki leku podawanego dożylnie na ograniczenie działań niepożądanych skleroterapia oraz na rozszerzenie wskazań do skleroterapia – mocno poszerzone żyły odpiszczelowe lub odstrzalkowe.

Opisany sposób leczenia jest najmniej uciążliwy ze wszystkich obecnie stosowanych metod. Za echoskleroterapią przemawia również jej wysoka skuteczność i niewielka liczba powikłań a także możliwość powtórnego zasatosowania. Bardzo rzadko obserwuje się reakcje niepożądane. Do zdarzających się najczęściej powikłań skleroterapii należą: przemijające siniaki, zaczerwienienie, bolesność w miejscu wstrzyknięcia, pokrzywka w miejscu wstrzyknięcia leku, zgrubienia i przebarwienia w przebiegu nastrzykniętych żylaków.

Po zabiegu wymagane jest noszenie wyrobów uciskowych.

Śródżylna obliteracja laserowa

Śródżylna obliteracja laserowa – EndoVenous Laser Treatment

Laserowe wewnątrzżylne operacje żylaków zastępują klasyczny zabieg chirurgiczny (stripping). Leczeniu może poddać się każdy pacjent, u którego występuje stwierdzona niewydolność żyły odpiszczelowej i/lub odstrzałkowej a warunki anatomiczne pozwalają na jego wykonanie. Zabieg polega na wprowadzeniu do niewydolnej żyły włókna światłowodowego pod kontrolą USG. Wycofując włókno zamykamy żyłę energią świetlną od środka. Po zabiegu zostaje tylko mała blizna w miejscu nakłucia, żyła ulega zwłóknieniu w okresie od 3 do 6 miesięcy.

Sam zabieg trwa około 30-60 minut i jest prawie bezbolesny (nieco bolesne mogą być nakłucia podczas znieczulenia).

Zabieg nie wymaga znieczulenia ogólnego lub przewodowego. Stosujemy znieczulenie tumescencyjne – jest to rodzaj znieczulenia miejscowego. Polega on na podaniu bardzo rozcieńczonego środka znieczulającego przy pomocyspecjalnej pompy podkontrolą USG w bezpośrednią okolicę operowanej żyły. Pacjent opuszcza Ośrodek w dniu zabiegu i powraca do normalnej aktywności następnego dnia. W porównaniu do metody tradycyjnej zabieg ten obarczony jest mniejszym ryzykiem powikłań, dolegliwości bólowe po zabiegu są niewielkie i nie zakłócają normalnego trybu życia. są znikome i nie zakłócają normalnego życia.

W porównaniu do starszych metod leczenia wewnątrzżylnego (lasery o długości fali 810nm) ta metoda jest praktycznie bezbolesna, brak jest takich działań niepożądanych, jak krwiaki czy przebarwienia skóry. Po zabiegu należy nosić pończochy uciskowe.

Ośrodek Flebologii Małoinwazyjnej NZOZ AVIMED stosuje system laserowy ELVeS(R) PAINLESS o długości fali 1470nm i jednorazowego użytku włókna radialne ELVeS(R) RADIAL, BI-RADIAL, SLIM niemieckiej firmy BIOLITEC.

Termiczna ablacja żył

Termiczna ablacja żył – RFITT (Radiofrequency Induced Thermotherapy)

Ablacja żył prądem radiowej częstotliwości to najbardziej zaawansowana technologicznie z małoinwazyjnych metod leczenia żylaków.

Zabieg zamykania żył falami radiowymi jest metodą alternatywną do tzw. strippingu, czyli chirurgicznego usuwania żyły, a porównywalna z zabiegiem śródżylnej ablacji laserowej Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu tumescencyjnym. Pod kontrolą USG do żyły w drodze przezskórnego nakłucia igłą wprowadza się specjalny cewnik. Doprowadza on fale elektromagnetyczne częstotliwości radiowej, których działanie polega na podgrzewaniu tkanki do temperatury 60-80 stopni Celsjusza, wystarczająco do zniszczenia struktury włókien kolagenu chorej żyły. Prowadzi to do jej obkurczenia się i zamknięcia. Cewnik jest usuwany z naczynia a na kończynę zakłada się pończochę uciskową.

Podczas zabiegu a także po nim, pacjent nie odczuwa dolegliwości bólowych. Metoda ta jest bardzo bezpieczna, ponieważ. generator w sposób ciągły mierzy impedancję tkanki pomiędzy jednym i drugim biegunem elektrody. Przy osiągnięciu maksymalnej wartości impedancji (koagulacji ścianek), dopływ energii jest automatycznie odcięty, chroniąc w ten sposób otaczające żyłę tkanki przed uszkodzeniem. Czas trwania: 35-45min.

Po zabiegu wymagane jest noszenie wyrobów uciskowych.

Ośrodek Flebologii Małoinwazyjnej NZOZ AVIMED stosuje generator CelonLab Precision i jednorazowego użytku włókna niemieckiej firmy OLYMPUS.